Skip to main content

Jaki Polacy mają stosunek do uchodźców?

Profile picture for user Angelina Sielewicz
uchodźcy

Kiedy w 2015 roku do Europy przypłynęła fala uchodźców, początkowo liczni Polacy byli im przychylni. Liczba tych „za” jednak szybko się zmniejszyła – od 72% do 39% na początku 2016 roku (wg CBOS). Dlaczego? O tym w tekście!

Polacy nie chcą uchodźców

Z informacji podanych przez uchodzcy.info wynika, że jedynie garstka Polaków była skłonna przyjąć uchodźców i zezwolić im na osiedlenie się w kraju (4% odpowiedzi). 35% było za pomocą tymczasową, aż do momentu, gdy sytuacja na Bliskim Wschodzie się poprawi i uchodźcy będą już mogli wrócić do domu. Ponad połowa, bo aż 57%, jednoznacznie opowiedziała się przeciwko przyjmowaniu uchodźców w ogóle!

Polska – kraj słynący z wielowiekowej tolerancji, gościnności, ojczyzna narodu, który sam wycierpiał wiele podczas wojen, a jego obywatele byli przymusowo wywożeni za granice lub tułali się po świecie, by po latach wrócić do powojennej ojczyzny… Skąd więc takie negatywne nastawienie? Media i partie polityczne zrobiły swoje. Co tu dużo mówić, straszyły uchodźcami na potęgę. Mnie samą przerażały niektóre obrazki, inne zaś wzruszały – co medium, to inny przekaz.

Uchodźcy – tak, ale nie wszyscy…

Stosunek Polaków do Ukraińców uciekających przed Rosją, która wdarła się na ich tereny, jest zgoła odmienny. Poparcie dla nich szybko wzrosło, by utrzymać się na poziomie 61%. Powód? Podobna kultura i fakt, że w świadomości wielu z nas Ukraińcy przybywają tu dla pracy, a nie uciekają przed wojną. Wszak hasła „azyl”, „uchodźca” wiążą się właśnie z działaniami wojennymi – czy to oznacza, że jesteśmy mniej skłonni pomagać ofiarom wojen niż imigrantom ekonomicznym? – zastanawiają się na uchodzcy.info. Szokujące.

Co myślą Polacy o muzułmanach?

Niestety w naszych wyobrażeniach uchodźcy obecnie kojarzą się z mieszkańcami Syrii i szerzej – Bliskiego Wschodu. Lata straszenia islamskim terroryzmem oraz różne doświadczenia państw europejskich z przybyszami z krajów muzułmańskich zrobiło swoje. Do tego należy dodać lęk przed zupełnie obcą kulturą, religią i mamy gotowy przepis na niechęć, uprzedzenie, mimo że większość z nas nie zna ani jednego muzułmanina z Bliskiego Wschodu osobiście! Niektórzy Polacy uważają, że wyznawcy islamu stanowią zagrożenie dla polskich wartości. Rozumiem, że dla wartości, jaką jest tolerancja, też…? ;)

Centrum Badań nad Uchodźcami z Uniwersytetu Warszawskiego wywnioskowało, że wyznawcy islamu są najmniej lubianą grupą religijną w Polsce. Zdaniem pytanych Polaków uchodźców islamskich należałoby deportować, inni uważali, że powinno się ich kontrolować, gdy już u nas zamieszkają, ostatnia grupa (najmniej liczna) była za integracją uchodźców i wsparciem ich finansowo.

To starsi są bardziej otwarci i tolerancyjni?

Kto jest najmniej przychylny uchodźcom? Im młodszy Polak, tym mniejszą okazuje chęć przyjmowania uchodźców. Poglądy polityczne oczywiście odgrywają tu również istotną rolę (prawica), a także wykształcenie (podstawowe, zawodowe). Jak widać – przydałaby się porządna edukacja w temacie, niestety nie widać chętnych (tych o naprawdę szerokim polu dotarcia), aby się nią zająć.

Zdjęcie: unsplash.com