Skip to main content

O cudzoziemcach i rozliczaniu PITu w kilku słowach

Profile picture for user Angelina Sielewicz
PIT, podatki, rozliczenia, cudzoziemcy

Wpisywanie numerów 111111111 albo 999999999 w miejscu numeru PESEL już nic nie da. Ministerstwo Finansów wymaga, by obcokrajowcy pracujący w Polsce posiadali PESEL. Jest on niezbędny nie tylko do rozliczeń ze skarbówką, ale i do załatwiania spraw w innych urzędach. Trzeba (lepiej) go mieć i już, a wyrobienie go to żaden problem, o czym piszę dalej.

Jak płacić podatki w Polsce

Będąc w Polsce imigrantem, można płacić podatki z osiągniętych dochodów na dwa sposoby:

  • gdy pracuje się tu przez jakiś czas, ale „swoją bazę” ma się u siebie w kraju. Wtedy obcokrajowiec rozlicza się ze skarbówką za to, co w u nas zarobił. Reszta dochodów urzędu nie interesuje.
  • rezydenci podatkowi natomiast rozliczają się z każdego osiągniętego dochodu, nawet tego wypracowanego poza polską granicą. To zwykle osoby, które mieszkają w Polsce bardziej na stałe, spędzając w niej większą część roku, osiągają tu stałe dochody, bo np. prowadzą tu firmę.

Jak rozliczać podatki

PIT należy rozliczyć do końca kwietnia każdego roku za poprzedni rok, zwykle do końca lutego pracodawca wysyła swoje rozliczenie do pracownika. Ten potem wypełnia PIT, wysyła do Urzędu Skarbowego i po sprawie.

Uwaga! Jeśli go nie otrzymałeś w terminie, zgłoś ten fakt do US, może się bowiem okazać, że Twój pracodawca nie odprowadzał podatków od Twojej pensji, a Ty będziesz musiał je zapłacić z własnej kieszeni.

PS Aby móc rozliczać PIT, potrzebna jest nie tylko praca ;), ale i numer PESEL. Obcokrajowcy otrzymają go w urzędzie gminy za darmo podczas meldowania. Gdy urząd jednak z jakichś powodów odmówi, można ubiegać się o NIP. On też wystarczy do wypełnienia PITu.

PS 2 Jeśli pracodawca, wypełniając PIT-11, poda zamiast numeru PESEL ciąg liczb typu 111… lub 999…, niestety prawdopodobnie będzie musiał zapłacić wyższy podatek i nie będzie mógł nic odliczyć.

UWAGA! ROZLICZAMY PITY! ZGŁOŚ SIĘ DO NAS!

Zdjęcie: unsplash.com