Skip to main content
nowa polityka migracyjna
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Nowa polityka migracyjna, czyli 10 najważniejszych kierunków dotyczących cudzoziemców

W tym artykule dowiesz się, jakie plany ma rząd wobec migracji, poznasz zdanie Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacji społecznych (m.in. Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Amnesty International Polska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka).

imigranci, praca w Polsce, Ukraińcy
Profile picture for user Angelina Sielewicz

W jakich zawodach imigranci mogą szukać pracy w Polsce?

Brak rąk do pracy, niski wskaźnik urodzeń – oto powody, dla których państwa w Europie przyjmują imigrantów. Sama Polska z kraju emigrantów staje się krajem… imigrantów. W samym 2019 roku jedna czwarta wszystkich wydanych zezwoleń na pobyt imigrantów w ramach całej wspólnoty europejskiej została wydana właśnie w naszym kraju! Dlaczego przybywają do nas? W jakich sektorach pracują? Na co mogą liczyć? Dowiedz się!

klauzula apostille
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Klauzula apostille, czyli o stwierdzeniu autentyczności dokumentu

Na mocy konwencji haskiej z 5 października 1961 roku 117 krajów uznaje regulacje dotyczące apostille. W pozostałych dokumenty muszą zostać zalegalizowane, aby móc się nimi posługiwać. Warto wiedzieć więcej o tej klauzuli dotyczącej dokumentów wydanych w Polsce, a potrzebnych za granicą – zapraszam do dalszej lektury.

praca sezonowa, cudzoziemcy
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Praca sezonowa – poradnik

Chcesz zatrudnić cudzoziemca do pracy sezonowej? A może to Ty chcesz się takiej pracy podjąć? Zobacz, jak załatwić to krok po kroku.

Karta Polaka, korzyści
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Karta Polaka – przedsmak polskiego obywatelstwa?

Rosja znajduje się na podium, obok Ukrainy i Białorusi, jeśli chodzi o liczbę przyznawanych corocznie Kart Polaka. Od dwóch lat kartę może otrzymać właściwie każdy, kto ma polskie korzenie i mieszka poza granicami Polski. Dlaczego warto się o nią ubiegać?

praca, Polska, cudzoziemcy
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Chcesz legalnie pracować w Polsce?

Szukasz w Polsce pracy? Chcesz tu zostać dłużej? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełniać, aby robić to legalnie.

pielęgniarki, Ukraina, Polska
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Chcesz zostać pielęgniarką w Polsce? Oto, co Cię czeka

Choć zdecydowanie pielęgniarki w naszym kraju zarabiają niewiele, to te w prywatnych placówkach nie mają raczej na co narzekać – słyszałam o stawkach 30 zł za godzinę na rękę (choć na forach padają też kwoty niemal dwukrotnie większe). Potrzebują je ośrodki rehabilitacyjne oraz domy spokojnej starości. Jak mogą się w nich zatrudnić? Muszą niestety spełnić szereg wymogów.

migracja, imigranci, Ukraina
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Migracja na świecie w liczbach, z uwzględnieniem Ukrainy

Może trochę zbyt poważnie, naukowo brzmi ten tytuł, ale to pewnie dlatego, że bazuje na tekście naukowym. Jego celem jest pokazanie skali migracji, ze szczególnym uwzględnieniem napływu obywateli Ukrainy do innych państw Europy.

legalizacja pobytu, wniosek, cudzoziemiec
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Legalizacja pobytu – jak poprawnie wypełnić wniosek?

Omawiane tu zasady wypełniania pism dotyczą m.in. wniosków o przedłużenie wizy, zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Wnioski możesz pobrać na stronie internetowej cudzoziemcy.gov.pl.

karta pobytu, błędy
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Jak nie dostać odmownej decyzji dla karty pobytu na terenie Polski? 5 błędów, których należy unikać!

Uzyskanie karty pobytu wymaga niemal mistrzowskiej precyzji ;) Należy bowiem spełnić wymogi m.in. prawa materialnego, proceduralnego i pamiętać o szczegółach… Po lekturze tego artykułu dowiesz się, czego uniknąć przy składaniu wniosku, aby załatwić sprawę jak najszybciej.