Skip to main content
praca tłumacza przysięgłego
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Musisz być odporny psychicznie, lubić ludzi i żmudną pracę [WYWIAD]

O pracy tłumacza opowiada tłumacz przysięgły ze Lwowa – Bogdan Fotiuk.

Klub Możliwości, Robert Zalikhov
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Firmy otwarte na pracowników ze Wschodu [cz. 1]

Być może, gdy zobaczyłeś ten nagłówek, pomyślałeś: budowlanka, sprzątanie? No nie, niekoniecznie. Pracowałam w miejscach, gdzie moimi kolegami z pracy byli Ukraińcy i Białorusini. Zajmowali się testowaniem aplikacji webowych (internetowych), UX-em, czyli projektowaniem doświadczeń użytkownika przy kreacji np. stron WWW, a także prowadzeniem kampanii reklamowych SEM w internecie, czyli m.in. reklamami w Google. Jak widać, praca każdego z nich kręciła się wokół internetu, ale to dlatego, że sama od lat w tej branży pracuję.

uchodźcy
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Jaki Polacy mają stosunek do uchodźców?

Kiedy w 2015 roku do Europy przypłynęła fala uchodźców, początkowo liczni Polacy byli im przychylni. Liczba tych „za” jednak szybko się zmniejszyła – od 72% do 39% na początku 2016 roku (wg CBOS). Dlaczego? O tym w tekście!

polskie obywatelstwo
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Coraz więcej chętnych na polskie obywatelstwo?

Z każdym rokiem przybywa Polsce nowych obywateli… spośród cudzoziemców. Po liberalizacji przepisów wiele lat temu dotyczących przyznawania obywatelstwa chętnych na nie znalazło się znacznie więcej niż wcześniej. W samym 2020 roku polskimi obywatelami w ten sposób zostało 5 200 osób. Wkrótce jednak ta liczba może zacząć spadać. Dlaczego? Odpowiedź w tekście!

fundacje, imigranci
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Przegląd fundacji pomagających imigrantom

Polska nie jest może najatrakcyjniejszym dla cudzoziemców miejscem w Europie... Mimo to w samym 2019 roku stała się liderem, jeśli chodzi o liczbę przybyłych imigrantów! Aby im pomóc, powstało kilkadziesiąt fundacji, które działają m.in. na rzecz integracji. Poznaj wybrane z nich!

imigranci, Ukraińcy
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Obywatele Ukrainy najliczniejszą nacją przybywającą do UE w 2019 roku?

Z roku na rok do krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza jednego (doskonale wiemy jakiego ;) ), przyjeżdża coraz więcej obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość wybiera kraje wspólnoty ze względu na pracę. Wzrost przybywających w stosunku do 2018 roku był niezwykle widoczny – aż o 18%. Ilu ich konkretnie przyjechało? 660 000.

emigracja, Polacy
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Dwukrotnie wzrosła liczba Polaków, którzy chcą wyemigrować!

Pandemia, kryzys (nie tylko ekonomiczny) – Polacy chcą zmian, a te gwarantuje emigracja. Dlaczego chcą wyjechać z kraju właśnie teraz? Kto i dokąd? Przeczytaj!

pandemia, Covid-19, Ukraińcy
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Sytuacja Ukraińców podczas pandemii w Polsce

Podczas pandemii Covid-19 szczególnie ucierpiały osoby nieformalnie* zatrudnione w Polsce. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele najliczniejszej nacji w naszym kraju (poza oczywiście samymi Polakami) – mowa tu o Ukraińcach. W jaki dokładnie sposób pandemia wpłynęła na życie licznych Ukraińców w Polsce?

PIT, podatki, rozliczenia, cudzoziemcy
Profile picture for user Angelina Sielewicz

O cudzoziemcach i rozliczaniu PITu w kilku słowach

Wpisywanie numerów 111111111 albo 999999999 w miejscu numeru PESEL już nic nie da. Ministerstwo Finansów wymaga, by obcokrajowcy pracujący w Polsce posiadali PESEL. Jest on niezbędny nie tylko do rozliczeń ze skarbówką, ale i do załatwiania spraw w innych urzędach. Trzeba (lepiej) go mieć i już, a wyrobienie go to żaden problem, o czym piszę dalej.

najlepszy paszport świata
Profile picture for user Angelina Sielewicz

Najlepszy paszport świata? Sprawdź, kto go ma!

Passport Index w czasie rzeczywistym określa, którego kraju miło być obywatelem, bo to zapewnia nam bezproblemowy wjazd do pozostałych. Aha, skoro w czasie rzeczywistym, to bierze rzecz jasna pod uwagę obecne restrykcje związane z pandemią COVID-19.