Skip to main content

Jak wymienić ukraińskie prawo jazdy na polskie?

Profile picture for user Angelina Sielewicz
ukraińskie prawo jazdy

Osoby, które przebywają w Polsce czasowo lub na stałe, po 6 miesiącach od przyjazdu muszą wymienić prawo jazdy na polskie. Dowiedz się, jak to zrobić, jeśli posiadasz prawo jazdy wydane na Ukrainie.

Jeśli masz zagraniczne prawo jazdy, wybierasz się z nimi do tłumacza przysięgłego. A ten tłumaczy je na język polski.

Następnie możesz już się udać do urzędu miasta, dzielnicy lub starostwa (w zależności od tego, gdzie mieszkasz). Tam składasz wniosek o wymianę dokumentu. Musisz przynieść ze sobą jeszcze aktualne zdjęcie, paszport lub kartę pobytu. Za wymianę prawa jazdy zapłacisz 100,50 zł.

To jednak nie jedyna opłata. Polski urząd musi zweryfikować wszystko z ukraińskimi władzami. Konsulat Ukrainy musi bowiem wydać zaświadczenie, że rzeczywiście w danych dniach – kiedy zdawałeś prawo jazdy – przebywałeś w tym kraju. Chodzi o czasowe zameldowanie – jeśli przebywałeś na Ukrainie, musiałeś się zameldować oraz otrzymać pieczątki w paszporcie. Opłata za wydanie zaświadczenia wynosi 113 zł.

Teoretycznie na wydanie polskiego prawa jazdy czeka się około dwóch tygodni, ale z racji weryfikacji Twojego ukraińskiego prawa jazdy może to potrwać znacznie dłużej.

To, co jest ważne, to fakt, że aby móc w ogóle wymienić prawo jazdy ukraińskie na polskie, należy posiadać LEGALNE prawo jazdy z Ukrainy. Oznacza to, że trzeba tam pojechać i zdać egzamin. To wszystko będzie bowiem potem sprawdzane w Konsulacie. Jeśli miniesz się z prawdą i okaże się, że dokument został podrobiony, musisz liczyć się z konsekwencjami.

Zdjęcie: unsplash.com